Windows Xp Desteğinin Kesilmesinin Ana Nedenleri

2001 yılında windows xp ile Microsoft atağa geçti. O zamana kadar yapılan en iyi windows olmayı başardı. Daha canlı renkler, daha modern masaüstü, gelişmiş özellikler ve daha nicesi… Günümüzde bile hala büyük bir kesim tarafından kullanılmaya devam eden windows xp, microsoft tarafından 2014 yılında kara listeye alındı ve güvenlik açıklarıyla dolu hale geldi. Peki Microsoft neden windows xp desteğini kesme kararı aldı?

1. Güvenlik Yetersizliği

2014 yılında fişi çekilen windows xp ye artık güncellemeler gelmiyor. Haliyle wannacry gibi birçok yeni virüse karşı korumasız hale geldi. Windows 10 da bulunan kodların birçoğu windows xp de de var. Bu da demek oluyor ki windows 10 da kapatılan bir açık kullanılarak windows xp bilgisayarlar hacklenebilir. Çünkü windows 10 da kapatılan bu açık windows xp de kapatılmadı.

2.Program Desteğinin Kesilmesi

Artık birçok uygulama yeni güncellemelerini windows xp ye yönelik çıkarmıyor. Bunun en önemli faktörü de windows xp nin 32 bit desteğinin olmasına rağmen 64 bit desteğinin olmaması. Yeni çıkan programlar ve uygulamalar da artık 2 gb ram in üstünde ihtiyaçlara sahip. Windows xp de ise 32 bit desteği olduğu için en fazla 2 gb ram destekliyor. Bu yüzden de yeni çıkan uygulamalar windows xp de açılamaz bir hale geliyor. Uygulama ve programlarının da desteğini çekmesi windows xp yi tarihin kirli sayfalarına yolluyor.

3.Windows Xp Yeteneklerinin Yetersiz Kalması

Tüm bunlara rağmen hala windows xp kullanmak isteyebilirsiniz ama birçok yeni özellikten feragat etmek zorundasınız. Mesela windows 10 daki uygulamalar yok. Windows 7 deki widgedits yok. Windows Edge yok. Ve daha nicesi yokken windows xp kullanmak, hele ki güvenlik açısından onlarca açığa sahipken kullanmak akıl işi değil. Ama hala nostalji olsun diye kullananlar da vardır. Kimimiz de sistem özelliklerimizin yetersiz olması nedeniyle kullanıyoruz. Gerçekten en az sistem gereksinimlerine sahip bir işletim sistemi windows xp. 1 gb ram, 256 mb ekran kartı ve 1-2 gb gibi harddisk gereksinime sahip olması, özellikle 1 gb ramli sunucularda kullanılmasının en önemli nedeni.
Ama güvenlik açıklarının çok olması sebebiyle tavsiye etmiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir