Windows 10 Telemetry Verilerini Nasıl Silebiliriz?

Microsoft her bilgisayardan birtakım veriler toplar. Windows 10 da ise artık bu verileri bizim onayımızı alarak siliyor. Yani telemetry ile toplanan verileri artık görüp istediğimiz gibi silebileceğiz.

 

Telemetry hizmeti bilgisayarlardan zorla da olsa kapatılabilen bir hizmettir. Lakin bir sonraki güncellemede yeniden açılabiliyor. Durum böyle olunca da her seferinde onu kapatmaya çalışmak insanı üşendiriyor. Bilgisayarda yaptığımız aktiviteleri toplayıp microsoft a raporluyor. Tabi bunu yaparken de biraz ram, işlemci kullanımı yapıyor ve sistemi yoruyor. Bu durum da kullanıcıların sabrını taşırıyor, veri gizliliği endişesi duyduruyor.

 

Microsoft bu veri gizliliği endişesi ve bizden hangi bilgilerin toplandığına dair güvensizliği ortadan kaldırmak için bir adım attı. Artık Wİndows 10 Sürüm 1803, Yapı 17093 sürümü ile “ayarlar” altından telemetry hizmetine dair daha fazla izne sahibiz. Bu kısımdaki ayarlar ile toplanan verilerin silinmesini dahi sağlayabileceğiz. ( Ne kadar doğru tartışılır. )

Bu Bağlantıya    tıklayarak hemen ayarlardan “telemetry ayarlarına” erişebileceksiniz. Ayarlardan Tanılama ve Geri Besleme kısmına basın.

 

Oradan “Tanılama Verilerini Sil” e basın. Oraya ” Son silme isteme tarihi” gelecektir. Bu sizin o butona en son ne zaman bastığınızı ve verilerinizin en son ne zaman silindiğini gösterir. Lakin o butona basınca anında verileriniz silinmiyor. Tahminen 24 saat gibi bir sürede siliniyor. Bu yüzden biraz beklemeniz gerekiyor.

 

Resimde de gördüğünüz yere basarak microsoft hesap ayarlarınıza erişebilirsiniz. İsterseniz Bu Linke basarak da erişebilirsiniz.

Microsoft hesabınızda oturum açtıktan sonra sırayla oradaki tüm linklere tek tek girip verilerinizi temizleyebilirsiniz. Sayfayı aşağıya kaydırarak daha fazla seçenek olduğunu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir