Windows 10 Redstone 5 İle Gelecek Müthiş Özellikler

Microsoft en sonuncu windows olarak tabir ettiği windows 10 a yeni yenilikler getirmeye hazırlanıyor. Windows 10 Redstone 5 ile gelecek yenilikler bu yazımızda. Bu yılın sonbahar aylarında biz kullanıcılarla buluşacak. Tabi Türkiye’ye gelmesi biraz daha uzun sürer….

Microsoft yılda 2 defa büyük windows 10 güncellemesi yayınlıyor. Biri baharda diğeri ise sonbaharda oluyor. Windows 10 redstone 5 i ise 2018 sonbaharın Eylül Ekim aylarında çıkarması bekleniyor. Tabi Türkiye’ye biraz daha geç gelmesi bekleniyor. Çünkü Türkçe yama biraz geç çıkıyor.

Windows 10 redstone 5 ile neler değişecek?

Bulut Pano

Bulut pano sayesinde metinleri cihazlar arasında rahatlıkla kopyalayıp transfer edebileceğiz. Tabi ki de windows 10 ile sınırlı kalmayıp, android ve ios ile de çalışabilecek.

Yalnız Microsoft bu özelliği redstone 4 de yayınlamayı planlıyordu. Nedense ertelendi. Bu özelliğin kusursuz bir biçimde çalışmasını isteyen Microsoft belki redstone 5 ile de getirmeyebilir. Yapılan açıklamaya göre redstone 5 ile geleceği yönünde.

Windows Sets

 

Windows Sets özelliğini Microsoft, redstone 5 ile sunacağını açıkladı. Windows insider kullanıcıları bu özelliği windows 10 redstone 4 ile kullanmaya başlamıştı. Sonradan bu özelliği geri çekti. Belki açık buldu belki de daha fazla geliştirmeyi planlıyor ki geri çekti. Redstone 5 ile bu özelliği tüm windows 10 kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

Windows Sets ile tıpkı edge, chrome gibi internet taryıcılarında olduğu gibi sekmelere sahip olacağız. Edge de sekmelere internet siteleirni açabiliyorken, windows sets de ise sekmelere değişik programları açabileceğiz. Mesela word dosyasını bir sekmede, not defterini bir sekmede, powerpointi bir sekmede vb.  açabileceğiz. Bu sayede geliştiriciler için büyük bir kolaylık oluşmuş olacak. Ayrıca bu özellik zaman çizelgesi uygulaması ile senkronize bir biçimde çalışacak.

Kontrol Merkezi

Görev çubuğunun sağ tarafında yer alan kontrol merkezini artık daha işlevsel hale getirecek. Windowsun amacı kontrol merkezine en sık kullanılan windows ayarlarını yerleştirip kullanıcıların işini kolaylaştırmak. Bu amacına yönelik biz kulanıcıların en sık kullandığı neler olabileceğini düşündü.

Hepimiz laptoplarda ekran parlaklık ayarıyla sık sık oynuyoruz. Bunu çoğunlukla klavyedeki tuşlar sayesiyle yapsak da ayarlar kısmından yapmak baya zor oluyor. Bunu farkeden microsoft, kontrol merkezine artık ekran parlaklık ayarını getirecek.

Notepad Baştan Yazılacak

 

Notepad artık sözcük kaydırma etkinleştirildiğinde metin yakınlaştırma yaparken sütun numaralarını da gösterecek. Notepad’e eklenen diğer özellikler arasında büyük dosyaları açarken gelişmiş performans, Ctrl + Backspace ile öndeki kelimeyi silmek, dosya kaydederken satır ve sütunların 1’e sıfırlanmaması yer alıyor.

Ve daha niceleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir