Google Bitcoini Yasakladı

Google bitcoin reklamlarını yasakladı. Artık adsense reklamlarında bitcoin benzeri kripto para reklamları yayınlanmayacak. Bu durum kripto para alemine negatif etki yaptı. Tüm kripto paralar ciddi düşüş yaşadı. Kripto miner virüsleri ile baş edemediği için google bitcoini yasakladı.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, sanal madencilik yapılarak kazanılan bir çeşit sanal para birimidir. Bir makine tarafından birtakım gizli kodlar yayınlanır. Madenciler ise bu kodları çözmeye çalışır ve kodu bulan ilk kişiye 5 btc verilir. Her dakika bir kod paylaşılır. Bu durum böylece sürer gider. Toplam 21 milyon tane bitcoin (btc) üretilecektir. Daha sonra ise üretim duracaktır.
Bitcoin transferleri sırasındaki güvenliği sağlamak için birtakım önlemler alınmıştır. Bu önlemlerin başında da madencilerin maden kazarken kullandığı işlem gücü ile sağlanmak olmuştur. Madenciler bir havuza kaydolur ve çoğunlukla ekran kartlarını kullanarak maden kazar. Kazım hızlarına göre de btc olarak kar payı alırlar. Eskiden kazım yapmak daha kolaydı lakin günümüzde baya zorlaştı. Bu da elektrik tüketimi artırdı, ekran kartlarını daha çok zorlanmaya başladı.
Bitcoinin bir merkezi olmadığı için kara para aklamak çok kolaydır. Tüm işlemler anonim gerçekleşir. Bu yüzden hacker ların bir numaralı para birimi olmuştur. Deepweb gibi ortamlarda btc olmadan alışveriş yapılamamaktadır.

Neden Google Bitcoini Yasakladı?

Btc üreten minerlar bir süre sonra yeterince üretim yapamadıklarını fark etti.  Daha fazla üretim yapabilmek için web sitelerine giren ziyaretçilerin bilgisayarlarını kendileri için btc üretmeye zorladılar. Buna özel bir kod yazdılar ve ziyaretçilerin sitede bulundukları her vakit kendileri için btc üretmelerini sağladılar. Bu kod sayesinde ziyaretçinin cpu kullanımı tavan yapıyor btc kazımı yapıyor. Çok fazla ziyaretçili site sahipleri de reklam kazançlarına ek olarak kazanç sağlamak için bu kodları kullanmaya başladı. Hata bir kısmı Adsenseye reklam bile verdi. Bu durumun üstesinden gelemeyen google da tüm kripto para reklamlarını hazirandan itibaren yasaklama yoluna girdi. Google’ın aldığı bu kadar nedeniyle 20 ye yakın kripto para biranda düştü. Hatırlarsanız geçenlerde Facebook da kripto para reklamlarını yasaklamıştı.

Bitcoin de Ciddi Düşüş Yaşandı

Google un bitcoin reklamlarını yasaklamasının ardından sanal para birimlerinde ciddi manada düşüş yaşandı. Bu kararın açıklandığı vakitlerde bitcoin 9200 dolar civarında gezinirken, bu karar açıklandıktan sonra 8200 dolar civarına kadar geriledi. Şu sıralarda da 8400 dolar civarında seyrediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir