Einstein’ın Görecelik Teorisi Kanıtlandı

Samanyolu galaksisi muazzam bir büyüklüğe sahiptir. Onun içerisinde birçok yerde kara delikler mevcuttur. Samanyolunu galaksisinin merkezinde bulunan ve muazzam çekim gücüne sahip bir kara deliğin çekim alanından geçen bir yıldızın hareketinde, ünlü bilim adamı Albert Einstein’ın genel görelilik teorisinin etkileri gözlemlendi.

Avrupa Güney Yarım Küre Astronomik Araştırmalar Kurumuna (ESO) sahip olduğu çok büyük teleskop ile 26 yıldır uzayı izliyor. Bu gözlemlerinde, dünyaya en yakın süper kütleli kara deliği keşfetti. Bu kara deliği izledi ve bu ilginç olayı gözlemledi.

Bu kara deliğin özellikleri ise şu şekildedir:

  • Güneşin 4 milyon katı büyüklüğünde
  • Dünyaya 26 bin ışık yılı uzaklıkta
  • Yüksek hızda dönen bir grup yıldız ile çevrili
  • Lakabı ise kütle çekim canavarı

Çok Büyük Teleskobun hassas GRAVITY, NACO ve SINFONI araçlarıyla kızılötesi gözlemler yapıldı. Gözlemler sırasında bu yıldızlardan S2 isimli yıldız takip edildi. Bu yıldız Mayıs ayında bu kara deliğin çok yakınından geçtiği sırada, 20 milyar kilometreden az mesafede saatte 25 milyon kilometre hızına ulaştığı gözlemlendi.

Max Planck Enstitüsünden Reinhard Genzel liderliğindeki uluslararası ekip bu hassas ölçümleri yaptı. Einstein’ın genel görelilik teorisinde öngörüldüğü gibi kütle çekim etkisindeki deneylerde ışıktaki kızıla kayma etkisini açıkça ortaya koyduğu vurguladı. Einstein’ın izafiyet teorisi zaten Güneş Sistemi dışındaki başka bir galakside ispatlanmıştı.

 

 

Einstein’ın görecelik teorisine göre:

Albert Einstein Özel Görelilik Teorisinde fizik yasalarının tüm gözlemciler için aynı olduğunu, vakum içindeki ışık hızının gözlemcilerin hızı ne olursa olsun hiç bir zaman değişmediğini belirtmiştir.

a) Kütleçekimsiz alandaki ivmeli hareket, yerel olarak gerçek bir kütleçekimsel alandan ayırt edilemez. Başka bir deyişle ivmeli hareket kütleçekimini “taklit eder”.
b) Bir kütleçekim alanında serbest düşme halinde, kütleçekim etkisi yerel olarak hissedilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir