Çin’in Yeni Füzesi Ses Hızının Altı Katı Hıza Çıktı

Dünyada savunma sanayisine ayrılan bütçeler muazzam bir dereceye ulaştı. Artık ülkeler kazandıkları paraların büyük kısmını savunma sanayisine harcamaya başladı. Hep daha iyisini yapmak için uğraşıp duruyorlar ve şu anda ciddi manada silahlanma yarışı var. İşte bu silahlanma yarışına katılan ülkeler biri olan Çin, ses hızının 6 katına çıkan yeni bir silah geliştirdi. Bu hipersonik silah, saatte 7 bin 344 km. hıza çıkabilen silahı ülkenin kuzey batısında test etti.

China Daily gazetesinin Çin Havacılık ve Aerodinamik Teknolojileri Akademisine (China Academy of Aerospace Aerodynamics) dayandırdığı haberine göre, ülkenin kuzeybatısında test ettikleri Starry Sky – 2 (Şing Kong – 2) ismindeki hipersonik hava aracı,  400 saniyede 7 bin 344 kilometre hıza çıktı. Hipersonik araç önce katı yakıtla hareket ediyor. Bunun sayesinde muazzam hızlara ulaşıyor ve sonra katı yakıttan ayrılıp kendi başına ilerliyor. Ses hızının 5.5 katı hıza (5.5 mach) ulaştığı hızı yaklaşık 400 saniye boyunca koruyabiliyor. Daha sonra ise ses hızının 6 katı olan 6 mach hızına ulaşıyor.

Çin tarafında yerli olarak geliştirilen hipersonik füze, 10 dakikalık test uçusunda 30 kilometre yol aldı ve geniş açılı manevralar yapabildi. Çin’in yerli olarak geliştirdiği sıcaklık termal koruma sistemi dahil çok sayıda sistemin bu silah üzerinde denendiği açıklandı. Yapılan bir başka açıklamaya göre de bu silahın 3 yılda geliştirildiği yönünde oldu.

İşte Rusya’nın duyurduğu hipersonik füze (Rus Hançeri) görüntüleri:

HİPERSONİK TEKNOLOJİSİNİN GELİŞİMİ

Ses saniyede  saniyede 343,2 metre yol alabiliyor. Yani 1.235,52 km/saat hızına çıkabiliyor.  Bir silahın da hipersonik araç olarak tanımlanabilmesi için en az 5 mach ( yani ses hızının 5 katı hıza,  6177,6 km/saat) hızına ulaşması gerekiyor.

İlk denemelerden birini Amerika yaptı. 2011 yılında 20 mach hızına ulaşabilen insansız hava aracı HTV-2 yi test etti. Yalnız araç birkaç dakika uçtuktan sonra pasifik okyanusuna çakılmıştı.

Çin ise geçen sene  WU-14 isimli hipersonik planör ile birkaç başarılı deneme yapmıştı. Bu denemelerde ise 5-10 mach aralığında hızlara ulaştı.

Bu araçlar ile nükleer silahları, balistik  füzeleri, hidrojen bombalarını taşımada kullanıyorlar. Bu hipersonik hava araçlarının ilk testlerini yapan ve elinde bulunduran ülkeler: Rusya, Hindistan ve Avustralya.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir