Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma

Kullandığımız bilgisayar kimi zaman hata verir, açılmaz. Bizim de bu durumda içindeki resimleri, videoları, şirket dosyaları vb. kurtarmamız gerekir. Bu durumda ne yapabiliriz? İşte bu yazımızda açılmayan bilgisayardan veri kurtarma olayını anlatacağım.

Bilgisayarımız birden kapandı diyelim. Başlatıyorsunuz ve siyah ekranda veya mavi ekranda kalıyor. Bataryayı sökmeyi denediniz ama gene açılmıyor. İçinde de çok önemli şirket dosyalarınız, resimleriniz, videolarınız, sunumlarınız vb. olsun. Aksilik bu ya, sizin de yarın bunlara ihtiyacınız var. Herhangi bir veri kurtarma merkezine verseniz en aşağı 1-2 gün sonra elinize veriler geçer. Peki açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işini kendiniz yapabilir misiniz? Öncelikle gelin hep beraber olasılıkları inceleyelim. Sorunun neyden kaynaklandığına bakalım. Belki sadece bataryayı çıkarıp power tuşuna 10 saniye basılı tutmak da sorununuzu çözebilir. Bu durumda şanslısınız. İşiniz 10 saniyede halloldu. Peki işe yaramadıysa…

Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın Harddiskini Söküp Başka Pc ye Takın

Bozuk bir bilgisayardan veri kurtarmaya çalışırken öncelikle harddisk sağlam mı diye kontrol edelim. Eğer sağlam, çalışıyorsa onu sökelim. Harddisk in nasıl söküleceğini bilmiyorsanız bilen bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Çünkü yapacağınız en ufak bir hatayanlış voltaj gelmesi verilerinizi iyice riske atar. Harddiski söktük diyelim. Bunu çalışan başka bir bilgisayara bağlayın. Bağlama işlemini direk o bilgisayarında harddiskini söküp yerine bozuk bilgisayarın harddiskini takarak da yapılabilir. Bir başka yöntem olarak da harddisk kutusu alıp harddiski buna takmak ve çalışan bilgisayara harddiski usb portundan bağlamaktır. En basit yöntem de budur. Artık harddiskiniz sizin ayırdığınız kadar çok parça halinde yerel diskler olarak gözükecektir. Siz de buradan istediğiniz dosyayı rahatlıkla alabilirsiniz.

Bir Usb ye Sanal İşletim Sistemi Kurma

Eğer ben harddisk sökmekten anlamam derseniz boş bir usb ye live işletim sistemleri kurabilirsiniz. Windows Xp Live, Windows 7 Live gibi google da aratarak iso dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Bu sayede kolayca açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. En sağlıklı yöntem budur.

 • İso dosyasını indirin.

Rufus adlı programı indirin ve bu program aracılığı ile usb ye sanal işletim sistemini yazdırın.

 • Bilgisayarı usb üzerinden başlatın ve açılmasını bekleyin.
 • Bilgisayar rami harddisk niyetine kullanacaktır. Yaptığınız işlemleri kaydetmeyecektir. Bu yüzden ram miktarınız az ise kasar.
 • Yerel diske girip istediğiniz dosyayı harici bir harddisk veya usb ye kaydedin.

Örnek olarak, aşağıdaki videoda Windows 7 Live veri kurtarma işlemini izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/SKlAgudj4gI

Bilgisayar Format Atarken Verilerin olduğu Kısmı Silmemek

Diyelim ki şanslısınız ve verileriniz yerel disk c de değil. Veya harddisk 2-3 parçaya böldünüz ve verileriniz sadece yerel disk c de. Diğer kısımlarda önemli dosyalarınız yok diyelim. Bu durumda bilgisayara format atıp verilerinizi en ufak bir veri kaybı bile olmadan alma şansınız var demektir. Açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işlemini bilgisayara format atarak yaparken işte yapmanız gereken:

 • Bilgisayara format cd sini veya usb sini takın.
 • Format işlemi sırasında önemli verileriniz hangi bölümdeyse o kısım haricinde herhangi bir bölümüne format atın.
 • Bilgisayar açılınca silmediğiniz yerel diske girip önemli verilerinizi alın.

Peki Benim Harddiskte Tek Bölüm Varsa

Bu durumda biraz şansızsınız ama üzülmeyin. Sadece biraz daha uğraşmanız gerekecek. Verilerinizi kurtarmak için hala şansınız var. İşe yapmanız gerekenler:

 • Bilgisayara format atarken seçtiğiniz yerel diski silmeyin.
 • Direk eski verilerin üstüne yeni windowsu kurun.
 • Bilgisayar açılınca yerel disk c de windows.old isimli bir klasör oluşacak
 • Windows.old klasörüne girin ve istediğiniz dosyaları kopyalayın.

Peki benim aradığım dosyalar nerede?

Öncelikle bozuk bilgisayarda iken verileri nereye koyduğunuz çok önemli.

 • Masa üstünde ise: (yerel disk harfi):\Users\(kullanıcı adınız)\Desktop konumdadır.
 • Belgelerimin içinde ise: (yerel disk harfi):\Users\(kullanıcı adınız)\Desktop \Belgeler konumdadır.

Bu konumlara girerek istediğiniz veriyi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir